Slevy na dovolenou

Je potřeba cestovní pojištění na dovolenou v EU?

Cestovní pojištění v Evropské unii

Kolem fungování zdravotního pojištění v rámci Evropské unie panuje řada mýtů a polopravd. Jedni tvrdí, že pojištění při cestě není třeba a stačí běžná kartička zdravotní pojišťovny. Další by bez cestovního pojištění za hranice ani nevystrčili nos. Jak to tedy je? Je cestovní pojištění v EU potřeba nebo ne?

Kdo má na ošetření nárok

Pokud jedete na dovolenou do zemí Evropské unie nebo Švýcarska a máte platné zdravotní pojištění v České republice, vztahuje se na vás dohoda o poskytování lékařsky nezbytné péče občanům EU.

Jako doklad vám postačí vlastnit Evropský doklad zdravotního pojištění (EHIC). U řady pojišťoven je tento doklad totožný s běžnou pojišťovací kartičkou (například u VZP). Lékařsky nezbytná péče pak bude poskytnuta v zařízení napojeném na veřejný zdravotní systém v rozsahu stejném, jako obyvatelům dané země.

Ani tak léčba nemusí být „zadarmo“

Úskalí však tkví právě v pojmu „lékařsky nezbytná péče“. Jedná se pouze o takovou péči, bez jejíhož poskytnutí byste museli odcestovat dříve ze země. Nekryje žádné další poplatky, léky a léčebné výlohy, které si hradí ostatní obyvatelé dané země. A ty se mohou vyšplhat do tisíců korun, lékařská péče a spoluúčast pacientů je totiž v řadě zemí podstatně vyšší než v České republice.

Na co si dát opravdu pozor

Je dobré si uvědomit, že to, na co se nezbytná lékařská péče vztahuje, se také liší v závislosti na zemi. Například ve Švýcarsku neproplácí pojišťovny stomatologickou péči, a to ani tu akutní.

V případě úrazu je často nutné přepravit se do nemocnice nebo využít pomoci pobřežní hlídky nebo horské služby. A ty v zahraničí v 80 % případů na veřejný systém zdravotnictví napojeny nejsou. Jejich zásah se pak dá počítat v desítkách tisíc korun, v případě nasazení helikoptéry snadno naskáčou na několik set tisíc korun.

Problematická může být například i doprava zpět domů – ne vždy je pacient ve stavu naskočit do letadla a odletět prvním spojem. Tím nejsmutnějším případem je pak tzv. repatriace, tedy převoz zesnulého zpět do země. Opět něco, s čím běžné zdravotní pojištění v zahraničí nepočítá a zároveň může stát stovky tisíc korun.

Co kryje cestovní pojištění

Takže ano, běžná kartička zdravotního pojištění vám bude stačit na nezbytné lékařské ošetření. Existuje však řada případů, se kterými vůbec nepočítá. Právě ty se mohou setsakramentsky prodražit. Takže cestovní pojištění v EU za pár desítek korun na den se rázem nezdá jako až tak závratná částka.

TIP NA SLEVU: Na cestovním pojištění můžete ušetřit, stačí si srovnat nabídky cestovního pojištění. Cestovní pojištění se slevami až 50 % najdete zde.

Cestovní pojištění navíc v sobě kromě pojištění léčebných výloh může zahrnovat úrazové pojištění, pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění základních, případně i rizikových sportů a asistenční služby. Právě asistenční služba poskytovaná v češtině vám může pomoci například vyhledat nejbližšího lékaře nebo dokonce i při komunikaci s ním.

Pokud se vydáte na dovolenou autem, můžete využít například cestovní pojištění od AXY, které v sobě navíc zahrnuje opravu nebo odtah vozidla a poskytnutí náhradní dopravy.

Mít či nemít cestovní pojištění v EU

Využít cestovní pojištění i na cestu po EU proto rozhodně doporučujeme. Přidá vám na klidu a v případě nouze opravdu pomůže při řešení nejrůznějších nesnází. I když nejlepší cestovní pojištění je takové, které nakonec během bezproblémové dovolené nebudete vůbec potřebovat!

Kde platí Evropský doklad zdravotního pojištění (EHIC)

  • V zemích Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a zatím ještě i Velká Británie.
  • V zemích Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko.
  • Ve Švýcarsku bude váš průkaz EHIC akceptován na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem, která od 1. dubna 2006 platí i vůči novým členským státům.
  • V Makedonii a v Srbsku bude váš průkaz EHIC akceptován na základě dohody s tamním orgánem zdravotního pojištění.
    (Zdroj VZP)

Photo by slon_dot_pics from Pexels