Slevy na dovolenou

Jak vybrat last minute dovolenou

Jak vybrat last minute dovolená

Chcete ušetřit desítky procent z ceny a nevadí vám plánování na poslední chvíli? Pak je last minute dovolená stvořená přímo pro vás. Poradíme, jak vybrat last minute dovolenou přesně podle vašich představ a na co si při jejím výběru dát pozor.

1. Vybírejte u ověřených cestovek

Nabídek je spousta a někdy zní až přímo podezřele. Ověřte si, jaká cestovní kancelář last minute nabízí, zda je pojištěna proti úpadku (což by ze zákona měla) případně i jaké má reference na internetu. Nebo vybírejte u větších a renomovaných cestovek a cestovních agentur. Doporučit vám můžeme například tři velké hráče na českém trhu jako je Invia.cz, Dovolená.cz nebo Travelportal, kde najdete stovky pravidelně aktualizovaných last minute dovolených.

Vybrat last minute dovolenou si můžete například i na našem porovnávači Slevy na dovolenou.

2. Získejte tu nejlepší cenu

S last minute se můžete těšit na slevu v řádu desítek procent. Obvykle se slevy na last minute pohybují mezi 10-50 %. Jde o dosud neobsazené termíny cestovek, které potřebují vytížit kapacitu. Na nejlepší cenu si obvykle sáhnete 2-3 týdny před odjezdem na dovolenou, což pro mnoho lidí je stále ještě doba, kdy se na dovolenou dokážou připravit a vše si zařídit. Dalších výrazných slev se dočkáte zhruba týden před termínem, nejvíce pak dokonce ještě v den odjezdu, kdy zájezdy mohou být zlevněny i o 70 %. Super last minute sleva je však vykoupena nutnou časovou flexibilitou a značně omezeným výběrem, kam se nakonec vydáte.

3. Buďte flexibilní

Na last minute dovolenou můžete uplatnit dvě následující strategie. U obou však budete muset být v něčem flexibilní.

První strategie je ta, kdy si zvolíte termín své dovolené dopředu, nahlásíte ho i v práci a jen sledujete, která dovolená bude pro vás ta pravá. Dost možná se ale kvůli omezení termínem vydáte na trochu jiné místo, než jste původně měli v plánu.

Druhá strategie pak počítá s tím, že si hlídáte last minutes a když vám některá dovolená ve vaší vysněné lokalitě padne do oka, přizpůsobíte se časově.

4. Zamyslete se…

Last minute rychle mizí, obvykle je takto zlevněno jen několik volných míst. Když už jste si dali tu práci vybrat last minute podle vašich představ, je na čase jednat. Přesto však nesmíte podlehnout slepému nadšení. Opravdu si na daný termín můžete vzít v práci dovolenou? Je na tom stejně i váš spolucestující? Je tohle destinace, do které jste se opravdu chtěli podívat a nebo vám jen zasvítily oči při vidině velké slevy? Máte platné pasy? Nepotřebujete do dané země navíc i vízum? A podobných důležitých otázek je celá řada.

5. Důvěřujte, ale prověřujte

Nabídka zní skvěle, v práci máte volno… přesto si před nákupem ověřte ještě pár věcí. Podívejte se na umístění hotelu na mapě. Opravdu je blízko pláže jak se tvrdí v inzerátu? Jak je na tom hodnocení hotelu? A co strava? Máte all inclusive nebo si musíte vystačit se snídaní? Jaké další poplatky a skryté náklady se mohou do ceny dovolené promítnout?

6. Rezervujte last minute včas

Pokud jste vyřešili všechny výše uvedené body, na nic nečekejte a rezervujte. Last minute dovolená je nejen levná, jde taky o skvělé dobrodružství, kdy se můžete ocitnout v pohádkově krásné destinaci, o které jste ještě před pár týdny ani nesnili. Stačí to jen trošku vystoupit ze své komfortní zóny a být otevření nejrůznějším možnostem.

PS: Last minute není pro každého

Musíme to říci a dost možná jste na to při čtení tohoto článku přišli už sami. Last minute zkrátka není pro ty, kteří potřebují mít dovolenou pečlivě naplánovanou alespoň půl roku dopředu. Ani pro ty, kteří mají vyhlídnutou konkrétní lokalitu i hotel, protože s dost velkou pravděpodobností se právě tento hotel do last minute nabídky nikdy nedostane. Problematický může být výběr vhodné last minute dovolené i pro početnější rodinu, protože míst v last minute není mnoho.

Nevěště ale hlavu, i vy můžete při výběru dovolené ušetřit, protože přesně pro vás je jako stvořená tzv. first minute dovolená. Že jste o ní ještě neslyšeli? Přečtěte si víc v našem článku Jak ušetit s first minute dovolenou. A začněte přemýšlet, kam se chcete vydat v roce 2020. First minute dovolené se totiž na příští rok prodávají už nyní.

Photo by suzukii xingfu from Pexels