Slevy na dovolenou

Jak se snadno sbalit na dovolenou

Jak se sbalit na dovolenou

Období těsně před odjezdem na dovolenou bývá velmi stresující. Snažíte se dohnat věci v práci, zařídit vše tak, aby se to tu bez vás těch pár dní nezbláznilo a hlavně… nachystat vše potřebné s sebou. Poradíme vám, jak se sbalit na dovolenou bez zbytečného stresu.

Vytvořte si seznam

Zní to prostě, ale je to alfa a omega každého klidného cestování. Byli byste překvapeni, kolik z nás nakonec jen chaoticky hází spoustu (dost často i nakonec nepotřebných) věcí do kufru a následně se sžírá pocitem, že na něco přeci jen zapomněli.

Takže – než začnete dělat cokoliv jiného – najděte si nejpozději 3 dny před dovolenou půl hodinky času a vše si sepište do posledního detailu. Čím delší nebo náročnější cesta, tím dříve se svým seznamem začněte.

Mějte časovou rezervu

Možná vám vytváření seznamu už 3 dny předem přijde zbytečně brzy, ale je to dobrý moment, kdy si ujasnit, jestli nepotřebujete ještě něco dokoupit nebo půjčit. Zkontrolovat, jestli váš kufr není například rozbitý z minulé cesty nebo příliš malý vzhledem k tomu, jak obrovský je váš seznam.
Když se nad tím takto zamyslíte, 3 dny nejsou vůbec moc, spíše naopak.

TIP NA SLEVU: 10% sleva na cestovní zavazadla u SvětBatohů.cz s promo kódem SLEVYNADOVOLENOU

Co sbalit s sebou na dovolenou

Doporučujeme si seznam rozdělit do následujících kategorií: oblečení, osobní hygiena, lékárnička, volný čas (např. potápěčské brýle, kniha…) a cestovní nezbytnosti (pas, letenky apod.). Samozřejmě si přidejte další vlastní kategorie podle typu cesty, na který se chystáte. Díky kategoriím se vám seznam bude nejen lépe sepisovat, ale i kontrola, zda jste nic nezapomněli, bude daleko jednodušší.

Oblečení a boty

Ano, každý máme různé potřeby podle toho, kolik propotíme triček za den a na jaký typ cesty se vlastně chystáme. Jsou ale věci, které byste měli při vyváření vlastního seznamu brát v potaz vždy.

Zkontrolujte lokální předpověď počasí. Čekají vás samé třicítky? Super, zvyšte počet kraťasů a triček. Byla by ale laická chyba nenabalit si alespoň jedny dlouhé kalhoty a mikinu. Krom toho, že se předpovědi mohou mýlit, výkyv teplot mezi dnem a nocí nebo silný vítr by vás mohl nepříjemně zaskočit. Stejně tak si vždy přibalte minimálně jedny náhradní boty pro případ deště.

Odhadněte správné množství. Vycházejte z počtu dní i možnosti si oblečení v průběhu dovolené případně vyprat. Pár kousky spodního prádla nebo ponožek navíc však určitě nikdy nic nezkazíte. V kufru nezaberou příliš místa, jejich nedostatek vás zároveň může nejvíc potrápit.

Nezapomeňte na netypické kousky. Ano, přesně na tolik potřebné dovolenkové nezbytnosti, které na sobě ale nenosíte každý den, se zapomíná nejčastěji. Takže připomínáme: plavky, slamák, sluneční brýle!

Hygienické potřeby

Určitě sami tušíte, co potřebujete. Mýdlo, šampon, kartáček na zuby, zubní pastu, opalovací krém…

Neberte si ale celá balení… jsou těžká a například do letadla si je nemůže vzít vůbec. Doporučujeme nakoupit cestovní lahvičky (prodávají je například v Tigeru) a vše do nich přelít. Nebo nakoupit miniaturní cestovní balení v drogerii – obaly od nich pak můžete znovu naplnit a použít při další cestě.

Lékárnička

V první řadě se zaměřte na léky, které berete pravidelně a vezměte si jich dostatečné množství. Stejně tak vitamíny.
Pozor i pokud jste na něco alergičtí – léky berte vždy s sebou i když se zrovna alergie neprojevuje.

Co by v cestovní lékárničce nemělo chybět jsou věci jako teploměr, lék na bolest a snížení horečky (např. Paralen, Ibuprofen, Panadol) a lék na průjem (Endiaron, Smecta). Nikdo totiž nechceme běhat zrovna s těmito akutními problémy do lékárny na druhém konci světa.

Přibalte také náplasti, obvaz, dezinfekci na drobné oděrky. Hodit by se vám mohl například krém po spálení sluncem (např. Panthenol), repelent nebo gel na poštípání hmyzem (Fenistil gel). Ocenit můžete i probiotika, která již nejednomu cestovali zachránila zažívání.
Lékárničku libovolně doplňte podle typu vaší cesty.

Cestovní nezbytnosti

Proč je právě tato kategorie opravdu důležitá? Protože většinu výše uvedených věcí si můžete v případě nutnosti dokoupit. Chybějící položky z této kategorie by však mohly zhatit dovolenou samotnou.

Věnujte proto zvýšenou pozornost nachystání cestovního pasu, občanky, kreditní karty, směněných peněz nebo také řidičáku a zelené karty, pokud pojedete autem. Stejně důležité jsou i letenky, kartička cestovního pojištění nebo očkovací průkaz při cestách do exotických zemí.

TIP NA SLEVU: Zaplaťte méně za cestovní pojištění. Stačí si srovnat nabídky a ušetřit až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Sbalte se a vyražte!

Seznam klidně průběžně doplňujte o položky, na které jste původně zapomněli. Máte přece ještě pár dní na sbalení. Věci můžete průběžně chystat a ukládat na jedno místo, ale nedávejte je ještě přímo do kufru.

Nejpozději však den před odjezdem na dovolenou všechny věci nabalte do kufrů a dalších cestovních zavazadel (můžete to udělat i dříve, pokud vám to přidá na klidném spánku). Postupně si vše ze seznamu odškrtávejte. Těsně před zavřením kufrů si pak podle seznamu projděte, zda máte opravdu vše, co jste chtěli.

Nyní jste udělali maximum. Nebojte, i těm nejzkušenějším cestovatelům se stává, že nakonec potřebují ještě něco, co si sbalit zapomněli nebo u čeho si mysleli, že to nebudou vůbec potřebovat. Pokud ale nejedete na severní pól nebo do deštného pralesa, většinu věcí si budete moci i na dovolené dokoupit.

Teď už jen zbývá se bezstarostně vydat na cestu.